• 0 282 686 57 87
  • [email protected]
  • Esentepe Mah. Sancak Cad. Real Tower İş Kulesi Kat:7 Ofis: 50 Çorlu/TEKİRDAĞ
tanıtım filmi çekimi

Okul Dezenfeksiyonu

Okul Dezenfeksiyonu

Okul Dezenfeksiyonu

Hem okullarda hem dükkanlarda hem de hastane, fabrika gibi alanlarda temizlik, dezenfeksiyon ve yer yer de sterilizasyon yapılmalıdır. Okullarda toz ve çöplerin ortamda rahatsız edici düzeye gelmemesi için sürekli yapılan temizlik çalışmaları çok önemlidir. Diğer yandan dönem dönem profesyonel okul dezenfeksiyonu yapılması gerekir. Aksi halde çocukların eğitim almak, arkadaşlık, sosyalleşme, oyun kurma gibi önemli becerileri edinmek üzere günlerinin büyük bir kısmını geçirdikleri okulları, bulaşıcı hastalıklar için elverişli bir yaşam alanına dönüşür. Okullarda dezenfeksiyon yapılması, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek açısından büyük önem taşıyor. Diğer yandan kantin, yemekhane, okul ilkyardım odası gibi alanlarda da okul için sterilizasyon yapılmalıdır.

Okul, farklı ortamlardan gelen çocukların - gençlerin ve eğitmenlerin uzun saatler boyunca aynı ortamı kullandığı ve dolayısıyla da taşıdıkları mikrop, virüs, bakteri, mantar gibi bulaşanları yaydıkları bir alan sunar. Bir çocuğun hapşurduğu sıraya diğer çocuğun kafasını ya da yemeye devam ettiği elmasını koyması gibi son derece basit ihmaller, çocukların kolayca enfekte olmasına neden olur. Bu nedenle sadece çöpleri, tozları, çamuru temizlemek; okulu çocuklar için güvenli kılmaya yetmez. Temiz bir okul için ne yapılmalı?

  1. Yılda bir kere haşere ilaçlaması yapılmalı.
  2. Günlük temizlik konusunda titiz davranılmalı ve bir standart belirlenerek temizlik yapılmalı.
  3. Mümkünse ayda bir kere okul içi dezenfeksiyonu yapılarak bulaşanlara karşı önlem alınmalı.
  4. Yemekhane, kantin, ilkyardım odasında sterilizasyon yönetmeliği takip edilmeli.
  5. Hasta olan öğrenci ve görevlilerin evlerinde istirahat etmelerine izin verilerek okul geneline yayılacak bulaşıcı hastalık durumlarının önüne geçilmeli.
  6. Yüzme havuzu, spor salonu, soyunma odası gibi alanların temizliği konusunda çok dikkatli davranılmalı.
  7. Tuvalet temizliği, bakımı konularında dikkatli davranılmalı. Sabun ve temizlik malzemelerinin eksik olmasına izin verilmemeli.

Okul Dezenfeksiyonu Fiyatları

Pek çok okul yönetimi, covid-19 sonrasında okul dezenfeksiyonu elbette okullarda dezenfeksiyon kaça yapılıyor gibi fiyat odaklı sorular da çok popüler. Peki, dezenfeksiyon fiyatları okul arayışının yanıtı ne? Okula dezenfeksiyon yaptırma fiyatları, bir firmadan diğerine değişiklik gösterebilir. Burada dezenfeksiyon için kullanılan malzeme, araç-gereçler gibi faktörler, fiyat için belirleyici olabilir. Diğer yandan ülkemizde pek çok firma henüz personel eğitiminin önemine vakıf değil ancak hem genel temizlik hem de dezenfeksiyon hizmetlerinde personelin eğitim almış olması, yapılan işlemin sonucu açısından büyük fark yaratıyor. Daha önce okul dezenfeksiyon üzerine eğitim almış olan personel, nereye bakacağını, nereye uygulamayı nasıl yapması gerektiğini, kendini malzemenin zararlı etkilerinden nasıl koruyacağını iyi biliyor. Eğitimli personelin de okul dezenfekte hizmeti fiyatına etkisi olabilir.

Çocuğunuzun Okulu Dezenfekte Edildi mi?

Kreşler, anaokulları ve daha büyük çocuklar- gençler için okul seçiminde eğitimin kalitesini önemsiyoruz. Bazen bahçesi, sosyal alanları da önemli bir belirleyici olabiliyor. Peki, okulun temizliği ya da görünmeyen temizliği konusunda ne kadar dikkatliyiz? Aslında Covid-19 salgını sonrasında bu konu, çok daha öncelikli olmaya başladı. Veli, olarak çocuğunuzu emanet ettiğiniz okulun dezenfeksiyonu yapıldı mı sorusunu sorma hakkınız var. Okulların da yaptıkları çalışmaları belge ile gösterme olanakları bulunuyor. Yapılan dezenfeksiyon işleminin tarihi ve kapsamı, okul dezenfeksiyonu yapan şirket tarafından genellikle yazı olarak paylaşılıyor.