• 0 282 686 57 87
  • [email protected]
  • Esentepe Mah. Sancak Cad. Real Tower İş Kulesi Kat:7 Ofis: 50 Çorlu/TEKİRDAĞ
tanıtım filmi çekimi

Kimyasal Dozaj Sistemleri

Kimyasal Dozaj Sistemleri

Kimyasal Dozaj Sistemleri

Farklı amaçlarla, çeşitli kimyasalların istenilen oranda otomatik olarak dozlanmasını sağlayan ünitelerdir. Bu kimyasallar arasında, klor, pH düşürücü, pH yükseltici, korozyon ve kireç önleyici kimyasallar sayılabilir. On-off kumandalı dozaj pompası, hidrofor veya benzeri bir cihazdan kontak almak suretiyle çalışır. Elektromanyetik pompa üzerinde bulunan ayar düğmesi ile dozaj debisi manuel olarak ayarlanır. Debi kontrollü dozaj ünitesi, elektromanyetik oransal bir dozaj pompasına sahiptir. Bu pompa su hattına bağlanan ve belirli nitelikte sinyal veren su sayacından (debimetre) komut alarak hattan geçen debiye bağlı olarak dozlama yapar. pH kontrollü dozaj ünitesi, sensör vasıtasıyla yaptığı ölçümde elde ettiği pH değerine bağlı olarak sahip olduğu elektromanyetik oransal pompa ile dozlama yapar. ORP kontrollü dozaj ünitesi, sudaki klor miktarını sensörü vasıtasıyla mV cinsinden ölçer. Ünite üzerinden ayarlanan değere bağlı olarak, klor miktarı ayarlanan değerin altına indiği anda sahip olduğu oransal pompa ile dozajlama yapar.

Dozaj ve dezenfeksiyon ürünleri; içme suları gibi son derece hassas gıda ve proses sularında, endüstriyel proseslerdeki su şartlandırma uygulamalarında, soğutma kulelerinde ve atık su arıtma sistemlerine kadar her ihtiyaca cevap verebilen sistemlerdir. Dozaj sistemleri, büyük veya küçük hacimli işlemlerde rahatlıkla kullanılabilir. Standart sistemlerde dozajlama manuel olarak ayarlanmaktadır. Dozajlanacak kimyasal miktarı, pompa üzerindeki strock değeri ile ayarlanmaktadır. Diğer dozaj pompalarında olduğu gibi bu pompalarla birçok kimyasal dozlanabilmektedir

Kontrollü dozajlama sistemleri, sudaki dozlanacak madde miktarını ölçerek, dozaj miktarını ayarlamaktadır. Set edilen bakiye madde miktarını ölçerek dozlamayı durdurur ya da dozlamayı sürdürür. Bu modellerde, dozaj pompası ve kontrol panosu haricinde ölçüm için elektrod (prob) ve elektrod kabı bulunmaktadır. Kontrollü dozaj pompaları akan suyun miktarına göre dozlama imkanı sağlamaktadır. Dozaj pompasına bağlı sayaçla birlikte çalışmaktadır. Sayaç geçen akışkanı ölçerek pompaya sinyal yollamakta pompa da buna bağlı olarak istenilen kimyasalı dozlamaktadır.