• 0 282 686 57 87
  • [email protected]
  • Esentepe Mah. Sancak Cad. Real Tower İş Kulesi Kat:7 Ofis: 50 Çorlu/TEKİRDAĞ
tanıtım filmi çekimi

Tekirdağ Baca Temizliği

Tekirdağ Baca Temizliği

Tekirdağ Baca Temizliği

Karbon monoksit ve yanmamış gaz zehirlenmesinden hayatlarını kaybeden insanların haberlerini her gün gazetelerde okuyorsunuz. Her kış bu haberler tekrar tekrar gazete sütunlarını işgal ediyor. Her yıl muntazaman temizlenmeyen bacalar iyi çekmez, uzun süre temizlenmemiş bacalar ise kurum (is) birikmesi dolayısıyla tıkanır. Tıkanan bacalar, içerisinde bol miktarda karbon monoksit gazı bulunan dumanı geri teper, içeri verir. Bu gazı belirli bir süre solunum yoluyla ciğerlerine alan canlılar hayatlarını kaybederler. Bunun üç ana sebebi vardır:

Baca temizliği,  itfaiye teşkilatından aldığı izinle ve belediye encümeninin belirlediği fiyat tarifesi üzerinden, faaliyet gösteren özel firmalara  temizletilmelidir. 

Bacanız eğitimli ve kalifiye elemanlar tarafından  hassas bir şekilde temizlenmiş olacağından, bacanızın çekişi çok iyi olacaktır. İyi çeken bir baca yakıtı tam yakacağından, hem daha az yakıtla daha çok ısınma sağlayarak baca temizliği için yaptığınız masrafı fazlasıyla geri kazanmış olacak, hem de karbon monoksit zehirlenmelerine karşı hayatınızı emniyete almış olacaksınız.

Bunu önlemek için, 26 Temmuz 2002 tarih, 24827 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 58.Maddesinde yazıldığı gibi ;

Doğal gazlı binaların yılda 1 kez,

Fuel-oilli binaların yılda 2 kez,

Kömürlü binaların yılda 2 kez,

Şofben bacalarının yılda 1 kez,

Barbekü bacalarının yılda 1 kez,

Şömine bacalarının yılda 1 kez ,

Fırın bacalarının yılda 4 kez ,

Izgara bacalarının yılda 4 kez

temizletilmesi zorunludur.

Bacalarda biriken kurum ile  kuşların yuva yapmak için getirmiş olduğu materyalleri temizlemek ve su kanalını açabilmek için her bacanın temizleme kapağı olmak zorundadır.

Yağlı Kanal Temizliği

Otel restaurant sosyal tesisler ,yemekhane ve yemek şirketlerinin mutfaklarında bulunan ocak, ızgara ve bunların üzerinde bulunan bacaların kullanım esnasında iç cidarlarında oluşan yağ tabakanın temizlenmesi 2-3 ayda bir(kullanım sıklığına bağlı)temizlenmesi gerekmektedir.