• 0 282 686 57 87
  • [email protected]
  • Esentepe Mah. Sancak Cad. Real Tower İş Kulesi Kat:7 Ofis: 50 Çorlu/TEKİRDAĞ
tanıtım filmi çekimi

Su Deposu Temizliği ve Dezenfeksiyonu

Su Deposu Temizliği ve Dezenfeksiyonu

Su Deposu Temizliği ve Dezenfeksiyonu

Yeryüzünde yaşanan tüm hastalıkların yarısına yakın bir kısmı sularla ilişkili olarak ortaya çıkmaktadır. Kısmen kirli ve kontamine olmuş olan suyun depo şartlarında bekletilmesi, sirkülasyonun olmaması, çevre şartlarının durumu, suyun organik inorganik madde ve element yoğunluğunu daha da artırarak depo ortamını, mikroorganizmaların üreme koşullarına daha da elverişli kılmaktadır. Patojen mikroorganizmaların üreme hızı ortam sıcaklığı 45 derece olana kadar artan bir yükseliş gösterir, sonrasında bir duraklama dönemine girerek organik partikülleri yükseltgenme ve korunma aracı olarak kullanırlar, organik madde yoğunluğu fazla olan sular nedeniyle kirlenen depolar dezenfeksiyon işlemini olumsuz etkilemektedir.

Kirli depo suları vasıtasıyla taşınan dirençli bakteri sporları ve parazit türlerinin ookistleri, virüs ajanları salgınlara yol açabilecek toplu yaşam alanlarında aktif hasta ve taşıyıcı kişilerin bağırsaklarında yaşarlar, dış ortamda septik kanalizasyon sızıntıları ile bitkiler ve sular aracılığıyla fiziksel olarak taşınıp bulaşık suyun içilmesi, mutfakta ve banyoda kişisel işlerde kullanılması, taşıyıcı sebzelerin çiğ tüketilmesi, meyvelerin iyi yıkanmaması gibi etkenlerle yayılarak, tifo, kolera, çocuk felci, septisemi, viral hepatit gibi ağır ve ölümcül olabilen bağırsak, kan dolaşım hastalık ve enfeksiyonlarına yol açarlar. Yaz aylarında özellikle bu hastalıklar ortam koşullarının elverişli olduğu dönemlerde salgın boyutlarına ulaşmaktadır.

Su deposu temizliğinde kullanılan dezenfektanlar etkin bakterisid ve viral öldürücü etkisiyle çoğunlukla çeşitli dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılan hidrojen peroksit, klor, klor dioksit ve ozon maddesidir. Patojen mikroorganizmaların hemen hemen tamamını yok eden bu dezenfektanlar bakteri ve virüslerin hücre zarları ve organellerine hasar vererek solunum ve sinir sistemlerini inaktive ederek etkisiz hale getirmektedirler. Bu ürünlerden ozon ve hidrojen peroksit yan etkisi olmayan ortam havasını da çeşitli partikül ve mikroorganizmalardan temizleyen bir etkiye sahiptir. Su deposu temizliğinde güçlü oksitleme özelliği ve oluşan serbest hidroksil radikalleri sayesinde depo yüzeylerini tüm patojen ajanlar ve organik, inorganik partiküllerden arındırarak steril bir hale getiren hidrojen peroksit havada bulunan tül toz ve canlı partikülleri de ortamdan uzaklaştırır.

Su deposunun tüm iç yüzeyine tam bir dezenfeksiyon sağladığından temiz suyun uzun süre steril halde saklanması mümkündür. Kirli su deposu temizliği nasıl yapılmalıdır, kısaca aktaralım, belirlenen randevu gününden önce depodaki su tahliye edilerek gelen teknik temizlik ekiplerine boş bir şekilde teslim edilir. Depo zemininde kalan çok az su dalgıç pompalar yardımıyla sıfırlanır, depoya gerekli tüm İş Güvenliği önlemleri alındıktan sonra giriş yapılır. İlk olarak seçilen uygun bir dezenfektanla depo zemin ve duvarları basınçlı kompresör yardımıyla 150 bar basınçla temizlenir, ilk çıkan kirli su ve tortu depo dışına tahliye edilir, depo iç yüzeyi tekrar dezenfekte edilerek belirli bir süre bekletilir ve basınçlı kompresör yardımıyla yıkanır son bir durulama işleminden sonra dezenfeksiyon uygulaması tamamlanır.

Depoya temiz su almadan önce şamandra ve diğer aksamları herhangi bir arızaya karşı kontrol edilerek bilgi verilir. Son olarak Sağlık Bakanlığı denetlemelerinde 6 ay geçerli olan, yapılan teknik işlemleri içeren servis hizmet formu kaşe imzalı olarak müşteriye teslim edilir. SU DEPOSU TEMİZLİĞİ BİZ, dezenfeksiyon ve temizlik alanında sektörün Sağlık Bakanlığı onaylı lider kuruluşu olarak, eğitimli teknik kadrosuyla ve yılların tecrübe ve birikimiyle bilimsel teknolojik gelişmeler ışığında kendini sürekli yenileyerek siz değerli müşterilerimize hizmetlerini sürdürmeye devam edecektir.