• 0 282 686 57 87
  • [email protected]
  • Esentepe Mah. Sancak Cad. Real Tower İş Kulesi Kat:7 Ofis: 50 Çorlu/TEKİRDAĞ
tanıtım filmi çekimi

Akaryakıt Tank Temizliği

Akaryakıt Tank Temizliği

Akaryakıt Tank Temizliği

Tank içinde bulunan yüksek hacimli gaz ve hava karışımları beraber son derece tehlikeli olur. Boşaltılan tank içinde yer alan gaz ve hava karışımına sürekli olarak hava verme ile içindeki gazın infilak etmeyecek düzeylere çekilmesi sağlanır. Bu şekilde tank içindeki gazın toksik zehirlenme altına inmesi sağlanır. Bu sayede tanklar ateşle çalışmaya uygun olur. Bu işlem akaryakıt tankı temizliği olarak isimlendirilir.

Tankların içerisinde ürün bulunması halinde ürünlerin üzerinde yer alan bölümde hava karışımı ile akaryakıt buharı bulunur. Tankın içerisinde yer alan bu karışımlar genelde zengin karışım olarak isimlendirilir. Tankta bulunan karışımların boşaltılması ile buharlaşma devreleri ile aleç kapaklarından ürün yerine hava girişi meydana gelir.

Günümüzde araçlar motorin, benzin ve fosil yakıtlar ile çalışır. Bu ürünlerin tamamı petrol ürünü yakıtlarıdır. Bu ürünler yenilenemez oldukları için kullanımı ve depolamasında atık bırakma durumları söz konusu olur. Petrol istasyonları ile endüstriyel tesislerde kullanılan yakıtlar yanıcı özelliktedir. Bu nedenle de bu ürünlerin depolanması özel tanklarda gerçekleştirilir.

Akaryakıt tankı içerisinde bulunan akaryakıtlar zamanla tortu ve pas kalıntılarının zemine yapışması sonucu tankın zarar görmesi durumları söz konusu olur. Bu tortular yakıtta parafin ve hidrokarbon bulunması sebebiyle meydana gelir. Bunun yanında tanka zarar vermesi gibi durumlar da söz konusu olur. Bu gibi zararların önüne geçmek amacıyla akaryakıt tanklarının temizlenmesi oldukça önemlidir.

Akaryakıt tank temizliği sayesinde meydana gelebilecek zararlar engellenmiş olur. Temizlik yapılmaması halinde tanklarda çeşitli zararlar meydana gelir. Bunlar;

  • Cihazlarda sık tıkanma nedeniyle arızalanma durumları
  • Tanklarda çürüme sorunları
  • Tankların dolum esnasında tam kapasite dolmaması
  • Tanklardan zehirli gaz çıkması
  • Yakıtların zaman içerisinde özelliklerini kaybetmeleri
  • Yakıt tanklarında tüketimin artması
  • Kirli tanktaki akaryakıtların kullanıldığı araçlarda yakıt pompalarında bozulmalar ya da filtrelerde tıkanma gibi sorunlar meydana gelebilir.
  • Serpantinler üzerinde bulunan tortuların katmanlaşması ile tankın içerisine ısı verilemez. Bu da ısı kaybı yaşanmasına neden olur.

Tanklara temizlenme işlemleri uygulandığında tanktaki yakıtların yanma verimlerinde artış meydana gelecektir. Temiz tanka konulan yakıtlar temiz bir şekilde kalacağı için yanma verimlerinde de artış meydana gelir. Bu sayede de tasarruf elde edilmiş olur. Bunun yanında tankların temizlenmesi sayesinde cihazlarda tıkanıklık sorunları yaşanmasının önüne geçilir. Bu da fazladan masraf çıkmasına engel olur. Akaryakıt tankları tam kapasite ile kullanılacağından yakıt kalitesinde düşme gibi sorunlar meydana gelmez.